Malezya & Malaysia

IMG_4800

Evet Singapurdan bindiğimiz cruise gemisi ile Maleyza yolculuğumuz başladı. İlk kez gemi turu yapacaklar için şu bilgileri verebilirim kesinlikle ve kesinlikle check in saatini geciktirmeyin. Uçak mantığı gibi düşünün o saatte orada olmazsanız gemiye almıyorlar tecrübe ile sabit 1 dk gibi kısa bir süre kala yetiştik desem. Gemi turları ile ilgili şöylede bir bilgi vereyim yanınızda şık birkaç kıyafet bulundurun özel geceleri oluyor ve ona uygun giyinmeniz söyleniyor. Mesela kaptana merhaba yemeği için baya düğüne gider gibi gidiyor insanlar veya bir tropikal gece düzenlendi daha havai tarzı giyinmek gerekti.

Bütün gece seyir halinde yol aldık. Sabah Malezya’nın başketti  Kuala Lumpur kentine vardık. Buralarda sistem artık oturmuş gemiden iner inmez limanda zaten tur şirketleri karşılıyor sizi kişi sayınıza göre araç temin ediyorlar. Araç içerisinde o şehirle ilgili gezilecek turistik yerlerin broşürleri var. İçlerinden ilginizi çeken istediğinizi seçiyorsunuz ve taksiler sizi gezdiriyor.  Para birimi Malezya Ringit’i (RM), orada olduğumuz tarihte yaklaşık 0,83TL (mayıs 2017).

Dilleri Malayca. Çok sayıda Hintli ve Çinli yaşıyor bu ülkede. Farklı milletlerin bir arada yaşayabildiği Müslüman ülkelerden biri.

IMG_4911

Taksi ile hemen şehir merkezine iniyoruz ve burada olmazsa olmaz Petronas ikiz kulelerine gidiyoruz Petronas kulelerine çıkıp Kuala Lupur’u tepeden seyredebilirsiniz. Bizim vaktimiz kısıtlı olduğu için sadece foto çekilmekle yetindik.

Petronas’a ulaşmak için KL metrosunun (LRT) KLCC durağında inmeniz gerekiyor.

Petronas kulelerinin altında bir elışveriş merkezi var: Suria KLCC. Biraz dolaşıp serinleyebilirisniz hatta yemek olayını burada halledebilirisniz.

Petronasa çok yakın bir tapınak görüp biraz gezindikten sonra  Merdeka Meydanına yani Özgürlük Meydanına gidiyoruz. Buradaki en önemli bina Mağribi mimarisi ile Sultan Abdul Samad Building. Buradada fotografları çekilip Central Market doğru yol alıyoruz. Burasıda birkaç katlı biryer hediyelik eşya bulabileceğiniz yerlerden. Çok değişik el işlemesi ve bambu çantalar  yöresel kıyafetler ve singapurun simgesi ve cam içerisinde orkideleri burada bulabilirsiniz.  Hatta bayanlar kimonolar var bende hemen görüp aldım ama phuket de daha uygunu görünce biraz üzüldüm. Evet şimdi bir tapınak gezme zamanı.

IMG_4841
Petronas’a yürüme mesafesi Tapınak (adını hatırlayamadım)
IMG_4992
Merdeka Meydanından selam olsun
IMG_4943
Central Market
IMG_4956
Central Market

Thean Hou Temple

Güneydoğu Asya’nın en büyük Çin tapınağı Thean Hou Temple Kuala Lumpur’daki Hainanese Çinliler’i tarafından tanrı Thean Hou adına yaptırılmıştır. 3 Eylül 1989’da ibadete açılan tapınak 4 kattan oluşmaktadır.Tapınağın ilk katında hediyelik eşya dükkanı bulunurken, 2. katında Çinliler için evlilik töreni sonrası yemek yenilebilecek bir salon, 3. katında evlilik dairesi, idari ofisler ve son olarak 4. katında da ibadetlerin gerçekleştirildiği asıl mekan bulunmaktadır.

(Adres: 65 Persiaran Endah, Off Jalan Syed Putra) gerçekten çok farklı bir kültür dini mekanları oldukça ihtişamlı ve tertemiz. Buradada bir hayli fotograf çekildik ve artık gemimize dönme vakti geldi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s