Malezya & Penang Adası

Ertesi gün yine Malezyanın Penang adasına vardık. Gemiden indiğimizde bizi yöresel kıyafetler ve müziklerle karşılayan insanlar çok hoşumuza gitti. Yine Kuala Lumpur da olduğu gibi burada da limanda turlar sizi karşılıyor yine biriyle anlaştık ve gezimiz başladı.

Penang Malezya’nın 13 eyaletinden birisidir. Başkenti de Georgetown’dur. Kedah Sultanlığına ait olan ada bir dönem için İngilizlere kiralanıyor ve sonra İngilizlerin ada üzerindeki siyasi ve ticari açıdan üstün olmasıyla ada İngilizlerin himayesine geçiyor. İngilizlerin ada üzerinde ciddi etkileri olduğu gibi Georgetown ismini de Britanya kralı 3. George’dan almıştır. Georgetown, Malezya’nın diğer şehri Melaka gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini almış. Bir buçuk milyondan fazla nüfusa sahip Penang Adasında  Nüfusun %80’nini benzer oranda Çinli ve Malay nüfusu oluştururken, bunun yanında adada Hint, Avrupalılar, Tayland ve Burmalılar da var. Asya’daki 254 şehir arasından 2007’de, yaşam kalitesi açısından en yüksek 10. şehir seçilmiş. Yahoo Travel adayı ölmeden önce görülmesi gereken 10 ada listesinde almıştır.

İlk olarak Upside Down Museum Adres: 45, Lebuh Kimberley, George Town, 10100 George Town, Pulau Pinang, Malezya burası gerçekten çok eğlenceli bir yer şimdilerde sanırım Türkiye’de var ama oranın çizgilerini taşıyan fotolar çekilmek güzel oldu giriş ücretli yanlış hatırlamıyorsam 27 RM  içerideki çalışanlar nasıl poz vermeniz gerektiği ile ilgili sizleri yönlendiriyor. Eğlenceli kareler çıkıyor denemeye değer.

IMG_5589

Buradan çıkıp Penang tepesine çıkmak için finikülere doğru yol alıyoruz. Penang Tepesi,  Georgetown ve Penang köprüsünü izlemek için en ideal yerdir. Penang Hill olarak bilinen tepenin asıl adı Bukit Bendera’dır. Bunu kesinlikle yapın güzel bir deneyim. Burası Penang’ın en yüksek tepelerinden yaklaşık deniz seviyesinden 830 m yükseklikte.  Gidiş geliş kişi başı 30Rm yani 24,9 Tl. Eğer hızlı geçiş isterseniz de 60 RM ile sıra beklemeden trene binebilirsiniz. Bir uyarı bizim taksici bizi safari turu ile çıkmaya zorladı bilmiyoruz beklide bir tanıdığına yönlendirecekti bence kesinlikle finiküler ile çıkın. Finikülerin yapımı 1906 yılında tamamlanmıştır ancak teknik aksaklık yüzünden tekrar yapılmıştır, yapımına 1.5 milyon USD harcanmış ve 1. Ocak.1924 yılında tekrar açılmıştır. 87 yıl kullanılan tren 2010 yılında İsviçre yapımı finikülerin getirilmesiyle bir daha kullanılmamıştır. Yukarıya çıktığınızda sizi eşsiz bir manzara karşılıyor. Aynı zamanda bizi şiddetli bir yağmur karşıladı. Sanırım yağmur altında kalsaydık damlanın değdiği yer morarabilirdi o kadar şiddetli. Bizde yağmuru fırsat bilip biraz soluklandık biraz yukarıya doğru yürüdüğünüzde yemek yiyebileceğiniz mekanlar var biz  tropikal meyvelerden denedik gerçekten tatları çok güzel. Yağmur dinince küçük suttle araçları ile ormanın içinde kısa bir tur atıp tekrar aşağı bizi bekleyen arabamıza bindik ve diğer durağımıza yol aldık yani;

 

IMG_5666

Kek Lok Si tapınağı

Yüce mutluluk tapınağı olarakda bilinen Kek Lok Si Malezya’ nın en büyük Budist tapınağıdır. Air Itam bölgesinde tepede bulunan tapınak Georgetown’ a 7,5 km uzaklığındadır. 20 yıl süren tapınağın yapımına 1891 yılında başlanmış. Tapınak üç bölümden oluşuyor. Giriş ücreti yok, sadece teleferikle tepeye çıkıp devasa Kuan Yin heykelini (Merhamet tanrıçası) görmek isteyenler 2 RM ödüyor.

Burada tapınağa ait yani geliri tapınağa bağışlanan ürünler var fiyatları oldukça uygun buradan da değişik hediyelik ürünler alabilirsiniz. Üst katlara çıktıkça değişik küçük tapınaklar sizi karşılıyor. Bahçesinde küçük bir gölet ve mistik biz müzik hoş bir ambiyans oluşturmuş.

 

IMG_5464

Wat Chayamangkalaram Temple-Yatan Buda Tapınağı:

 Tapınak, yerli halk tarafından “Sleeping Buddha”olarak bilinir. Bu Tay tapınağındaki yatan buda anıtının33 metreolduğu ve uzanmış Budha’nın altın kaplı olduğu söyleniyor. Bu uzunluktaki Budha anıtının,  dünya üzerinde mevcutların en büyüğü olduğu belirtiliyor. Yatan Budha: dünyada tam bir barış sembolü olarak görülmektedir.Hepsinde olduğu gibi bu Tapınağın içine girerken de  ayakkabıları çıkarmak gerekir. Ve itiraf etmeliyim gördüğüm en ışıltılı tapınaktı.

IMG_5558

Hemen karşısında ayakta duran buda tapınağı var adını şuan hatırlamadım ama bu iki tapınak karşılıklı orası da görmeye değer . Artık çok vaktimiz kalmamıştı. Adama anlatmaya çalışıyoruz ama o inatla bizi yüzen yada kayan camii adı ile anılan camiye götürmekte ısrar etti tabi biz Yusuf Yusuf  orayı da gördükten sonra tabi yine son dk gemiye binebildik.

IMG_5749.JPG

Malezya & Penang Adası” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s