Kranjska Gora & Slovenya

IMG_2388

Zagreb gezisinde bahsettiğim gibi araç kiraladığımız için aklımızda birkaç nokta vardı görmek istediğimiz bunlardan biride kendi küçük ve çok bilinmeyen ama şirin mi şirin Kranjska Gora.

IMG_2435

Yaz mevsiminde tabiat sporlarına ve eğlenceye, kış sezonunda ise kayak severlerin ilgisini çeken küçük sakin bir kasaba deyip de gördüklerimi küçümsemek istemiyorum açıkcası.

IMG_2313

Biz kar topu oynama hevesiyle yol boyu ilerlerken değişik bir bilgiyle karşılaştık. Kimileri için bir zamanlar hayat gerçekten çok zormuş. Savska ile Soska vadileri arasında bağlantıyı sağlayan 1611 metre yükseklikte, Vrsic adı verilen bir dağ geçidi olduğu öğrendik.

IMG_2332

Birinci Dünya Savaşı sırasında Kranjska Gora, önemli bir geçit yoluymuş. 1915-1916 yılları arasında, Avusturya askeri komutası, Trencaya Mojstrovka (Vrsic) dağ geçidi boyunca Kranjska Gora’dan yol inşaa etmek için 10.000’den fazla Rus savaş tutsağı çalıştırmış. Mart 1916’da yüzlerce Rus tutsak ve bazı Avusturyalı muhafızlar bir çığ düşmesi sonucu ölmüşler. Vrsic’i saran ana yoldan sadece 1200 metre yükseklikte bizim kilisenin burada ne işi var diye düşündüğümüz ancak öğrenince şaşırdığımız yapı aslında bir Rus Şapeliymiş. İşte bu şapelde Birinci Dünya Savaşı sırasında  Avusturya komutanı tarafından bölgede zorla çalıştırılan Rus savaş esirleri anısına 1917’de hayatta kalan diğer Rus mahkumlar tarafından kendi askerlerinin adına yaptırılan bir Rus Ortodoks anıt kilisesiymiş. Yol boyunca ilerledikçe birkaç tane dağ kulübesi var gecelemek isterseniz değişik bir tercih olabilir. Tepeye kadar çıktığımız ancak soğuktan neye uğradığımızı şaşırdığımız ve boşverin biz şehre inelim en iyisi dediğimizi hatırlıyorum.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

IMG_2443

 Şehir merkezine doğru inerken küçücük Jasna gölü bizi karşıladı. iki derenin birleşiminden oluşan bu tabiat harikası gerçekten insanı epey dinlendiriyor. Etrafı hafif karlı Nefes kesici dağ manzarası eşliğinde dinlenmek istiyorsanız, Jasna Gölü sizin için doğru nokta. Julijske Dağları’yla çevrili çam ormanları arasındaki bu büyüleyici göl mükemmel bir doğa tatili yapmak isteyenler için iyi bir seçenek olacak. içerisinde  ördeklerin yüzdüğü bu gölde ekipmanınız var ise balık bile tutabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Merkeze geldiğimizde şirin kasaba daha sezonun açılmaması sebebiyle gayet sakindi. kasaba da Kranjska Gora Parish kilisesi var dışarıdan pek bir espirisi yok ama içi fena sayılmaz gelmişken gezilebilir. Bu kilisenin önünce küçük küçük standlar var biz gittiğimizde kapalıydı sanırım yılbaşı veya özel günlerde küçük festivaller bu meydanda yapılıyor.

IMG_2461

Bence pişman olmayacağınız bir gezi olacaktır.  Denemelisiniz iyi okumalar.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s