KİTAP ÖNERİLERİ

İskender PALA/OD

Bende yeri Ayrıdır İlk Kitap önerim tabi ki İskender PALA ve OD. Evet şuan İskender Pala’nın ağır bir dili olduğunu söyleyenleri duyar gibiyim. Bu kitaba başlayıp elinizden bırakamayacak ve en geç 3 gün içerisinde bitireceksiniz. Kendinizi boşlukta mı hissediyorsunuz o zaman kendinizi Yunus Emre’nin kollarına bırakın ve onu tanıyın. Size farklı bir pencereden bakmayı, kendinizi keşfetmeyi ve insan ilişkilerin de nasıl davranacağınız konusunda yardımcı olur. Öyle akıcı bir dille kaleme alınmış ki biran elinizden bırakmak istemeyeceğiniz ve idaa ediyorum etkisinden uzun bir süre çıkamayacağınız bir kitap OD.

Ne der Yunus Emre “bir ben var benden içerü” insanın dış kimliğinden öte içine yapacağı yolculuk önce kendini tanıması gerçek anlamda aşk ile tanışması İskender PALA’nın elinde çok güzel kaleme alınmış. O dönemleri yaşayıp Yunus Emre’nin hayatına ortak olmak üzülmek, yaşlar dökmek…

İskender PALA kimdir ? 

1958, Uşak doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi (1979). Divan edebiyatı dalında doktor (1983), doçent (1993) ve profesör (1998) oldu. Divan edebiyatının halk kitlelerince yeniden sevilip anlaşılabilmesi için klasik şiirden ilham alan makaleler, denemeler, hikâyeler ve gazete yazıları yazdı. Düzenlediği Divan Edebiyatı seminerleri ve konferansları geniş kitleler tarafından takip edildi ve “Divan Şiirini Sevdiren Adam” olarak anıldı. Bazı çalışmalarıyla Türkiye Yazarlar Birliği Dil Ödülü’nü (1989), AKDTYK Türk Dil Kurumu Ödülü’nü (1990), Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülü’nü (1996) aldı. Hemşehrileri tarafından “Uşak Halk Kahramanı” seçildi. Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk, Katre-i Matem, Şah&Sultan, OD, Efsane, Mihmandar, Karun ve Anarşist adlı romanlarının baskıları yüz binlere ulaştı, bu romanları pek çok ödül aldı ve yabancı dillere çevrildi. Türk Patent Enstitüsü tarafından marka ödülüyle taltif edilip adı tescillendi. 2013 yılı Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü’ne edebiyat dalında layık görüldü. Bülbülün Kırk Şarkısı adlı kitabını ömrünün en güzel çabası sayan İskender Pala evli ve üç çocuk babası olup İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyesidir.

İnsanlar ne sınavlardan geçmişte yinede aşktan geçmemiş…..

Kitaplığımın başköşesi OD unutmaya fırsat vermeden yine yine okuduğum. İnsanlığıma dair kaybettiklerimi geri kazanmada yardımcı kitabım.